آیا علم همان سلاح است؟

آیا علم همان سلاح است؟ image

233 0
1399/5/21

آیا علم همان سلاح است؟

 

آیا علم همان سلاح است؟

سلاح یا همان مواریث انبیاء که زره ، شمشیر ، لباس  پیامبر و دیگر وسایل انبیاء ست ،  یکی از دارایی های موروثی ائمه می باشد که از امامی به امام بعد منتقل میشود و اهل بیت علیهم السلام همیشه به داشتن آن افتخار میکردند و در مقابل مدعیان دروغینِ امامت و مهدویت به شیعیان توصیه میکردند که از آنها سلاح پیامبر«ص» را درخواست نمایند . به عبارت دیگر سلاح  یکی از لوازم اثبات امامت می باشد .

احمد بصری که جز مدعیان دورغین دو دهه اخیر بوده  پس از اینکه توانایی ارائه سلاح پیامبر«ص» را نداشته همانند مدعیان دروغین دیگر به تاویل روی آورد و سلاح را همان علم و علم را کتاب هایی که توسط فرقه وی صادر میشوند معرفی کرد.

اما در رابطه با این ادعا باید گفت بنابر آنچه که در روایات اهل بیت علیهم السلام آمده ، سلاح علم نیست.چراکه:

اولاً:  نیازی نبود که اهل بیت علیهم السلام علم را لایِ واژه ای بمراتب دور تر و جداتر از علم یعنی سلاح به شیعیان برساند!! خیلی رُک و ساده بجای واژه سلاح واژه علم را بکار میبردند!! این نه بر منوال تقیه است و نه عادت اهل بیت علیهم السلام است که اینچنین چیزی را که هیچ نیازی به پیچاندن نداشته باشد را بپیچانند و بجای علم، بگویند سلاح تا ما بجای سلاح بگوییم علم!

لذا از لحاظ عقلی و شناخت روحیات حاکم بر احادیث اهل بیت (ع)، ادعای اینها که می گویند: سلاح یعنی علم! یتیم ، بی هویت و از سر ناچاری ست ، چراکه پیوسته از آنها پرسیده می شود کجاست آن سلاح نبوی که  باید در دست هر امام باشد؟! احمد یک عکس با سلاح نبی خدا (ص) به ما نشان دهد (و با این طریق ثابت کند امام است ) !

ثانیاً: اهل بیت (ع) بصراحت  نسبت به سلاح رسول الله (ص) ، با حفظ شأن شیئیت و سلاح بودن آن سخن گفته اند.بعنوان مثال فرموده اند:

عِنْدِي سِلَاحُ رَسُولِ اللَّهِ.

بصائر الدرجات في فضائل آل محمد صلى الله عليهم، ج‏1، ص: 179

سلاح رسول خدا نزد من هست..

تَرَكَ رَسُولُ اللَّهِ ص فِي الْمَتَاعِ سَيْفاً وَ دِرْعاً وَ عَنَزَةً وَ رَحْلاً

الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏1، ص: 234

رسول خدا از جمله چیزهایی که به ارث گذاشت، شمشیر و سپر و تبر و رحلی بود..

سَأَلْتُهُ عَنْ ذِي الْفَقَارِ سَيْفِ رَسُولِ اللَّهِ ص مِنْ أَيْنَ هُوَ قَالَ هَبَطَ بِهِ جَبْرَئِيلُ ع مِنَ السَّمَاءِ وَ كَانَتْ حِلْيَتُهُ مِنْ فِضَّةٍ وَ هُوَ عِنْدِي.

بصائر الدرجات في فضائل آل محمد صلى الله عليهم، ج‏1، ص: 180

درمورد ذوالفقار می پرسیدند: حضرت می فرمود آن سلاح رسول خدا بود که از آسمان آمده بود و الان نزد من هست..

و روایات بسیار دیگر. وقتی به این وضوح  درباره سلاح رسول خدا (ص) سخن گفته می شود مشخص می شود که ادعای پیروان احمد الحسن همانند دیگر ادعاهایشان پوچ می باشد.به این روایت در کافی شریف دقت کنید:

السِّلَاحُ مَوْضُوعٌ عِنْدَنَا مَدْفُوعٌ عَنْهُ لَوْ وُضِعَ عِنْدَ شَرِّ خَلْقِ اللَّهِ كَانَ خَيْرَهُمْ لَقَدْ حَدَّثَنِي أَبِي أَنَّهُ حَيْثُ بَنَى بِالثَّقَفِيَّةِ  وَ كَانَ قَدْ شُقَّ لَهُ فِي الْجِدَارِ فَنُجِّدَ الْبَيْتُ فَلَمَّا كَانَتْ صَبِيحَةُ عُرْسِهِ رَمَى بِبَصَرِهِ فَرَأَى حَذْوَهُ خَمْسَةَ عَشَرَ مِسْمَاراً  فَفَزِعَ لِذَلِكَ وَ قَالَ لَهَا تَحَوَّلِي فَإِنِّي أُرِيدُ أَنْ أَدْعُوَ مَوَالِيَّ فِي حَاجَةٍ  فَكَشَطَهُ فَمَا مِنْهَا مِسْمَارٌ إِلَّا وَجَدَهُ مُصْرِفاً طَرَفَهُ عَنِ السَّيْفِ وَ مَا وَصَلَ إِلَيْهِ مِنْهَا شَيْ‏ءٌ.

الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏1، ص: 235

از امام موسى كاظم عليه السلام روايت است كه آن حضرت فرمودند : «سلاح رسول خدا، در نزد ما گذاشته شده است ، و هر بدكارى از آن دفع شده، كه اگر در نزد بدترين خلق خدا گذاشته شود، بهترين ايشان باشد. و پدرم حضرت صادق عليه السلام مرا خبر داد كه: در زمانى كه با زنى از قبيله ثقيف ازدواج كرده بود و به خانه آورد ، پيش از آن حضرت صادق (ع) ديوار خانه را شكافته بود و آن شمير را در ميان آن شكاف نگه داشته و روى آن را پوشيده بوند. زنان به جهت عروسى خانه را تجهیز كرده بودند، چون صبح دامادى آن حضرت شد، چشم آن حضرت بر آن موضع افتاد، ديد كه در مُحاذى آن موضع، پانزده ميخ آهنين كوبيده‏اند از براى آن‏كه پرده ‏ها را بياويزند. حضرت به جهت آن بسيار مشوّش شد كه مبادا آن ميخ به شمشير ضررى رسانيده باشد، به زن خويش فرمود كه: از اينجا بيرون رو كه من اراده دارم كه بعضى از خدمت‏كاران خود را طلب كنم و ايشان را كار دارم. چون آن زن بيرون رفت، حضرت آن موضع را شكافت، هيچ ميخى از آن ميخ‏ها را نديد، مگر آن‏كه ديد كه سر آن از شمشير ميل كرده و برگرديده و هيچ‏يك از آنها به شمشير نرسيده بود».

در روایت فوق به آشکاری درباره سلاح رسول خدا (ص) سخن گفته شده  است:

1. سلاح نزد ماست.

2. این سلاح شمشیر است. (وعلم نیست )

3. امام صادق (ع) آن را لای دیوار خانه اش پنهان می کرد.

4. امام صادق (ع) دیدند که پانزده میخ بر دیوار اطراف شمشیر زده شده بود.

5.ایشان دیدند که به اعجاز خداوندی تمام میخ ها سر کج کرده و هیچکدام به شمشیر نخورده است..

در نتیجه : با توجه به پنج  نکته  روایت  فوق ودیگر  روایات ذکر شده، سلاح  رسول خدا (ص)  بمعنای واقعی کلمه،اسلحه و در ماهیت ماده و شی بوده است .حمل معنای سلاح به علم نه تنها مخالف  لغت عرب ،فهم و عقل است بلکه با صریح روایات فوق نیز در تضاد است .

 

موفق باشید.

 

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید.


آخرین مطالب سایت


برنامه زمانبندی دومین دوره سراسری نقد یمانی
برنامه زمانبندی دومین دوره سراسری نقد یمانی

اطلاعیه دومین دوره نقد مدعی دروغین یمانی سال 1400 (ماه مبارک رمضان1442 هجری)

ابن تيمه شيخ الإسلام وهابيت
ابن تيمه شيخ الإسلام وهابيت

آراء و فتاواى وى درباره توحيد، زيارت قبور و تبرک و توسل و شفاعت ، مبناى نگرش وهابيت در مسائل مختلف قرار گرفته است. هر چند آراء شاذ و تندروانه ابن‌ تيميه درباره اين موضوعات و در عين حال نگرش تعصب آميزش به مذاهب اسلامى، نقش یک مؤسس را در جريان سلفى به وى داده است؛ولى بايد توجه داشت كه پيش از وى نيز شخصيت‌هايى چون بربهارى (م.329ق) و برخى حنبليان تندرو چنين ديدگاه‌هايى داشته‌اند اما هیچ یک مثل وی تا این مقدار بر حیات جامعه اسلامی تاثیر نداشته تا جایی که همانگونه که بیان خواهد شد غده سرطانی وهابیت امروزه که بر جان مسلمانان بلکه جهانیان افتاده است فرزند نا خلف این افکار وآراء انحرافی وی می باشد.

علم غيب اولياى الهى در قرآن مجيد
علم غيب اولياى الهى در قرآن مجيد

مساله علم غیب از مسال چالش برانگیز میان شیعیان و وهابیت می باشد که در این مقاله با نگاه قرآنی به این مساله پرداخته شده است.v>