خواهشمند است بمنظور ثبت نام در دوره های مورد نظر شماره ⁦0 916 607 9552⁩ را در لیست مخاطبین تلفن خود ذخیره و چنانچه داوطلب شرکت در دوره نقد وهابیت هستید عبارت "یا حسین (ع) " و در صورتی که تمایل به شرکت در دوره نقد مدعی یمانی را دارید عبارت "یامهدی" را در واتس اپ به شماره فوق ارسال نمایید. باتشکر این لینک

صفات امام (قسمت اول)

صفات امام  (قسمت اول) image

740 0
1400/4/20

صفات امام (قسمت اول)

بسمه تعالي

 

صفات امام

(قسمت اول)

 

1.امام یگانه است.

در مطالب گذشته به وجوب و ضرورت امامت پرداختیم و در این مطلب و مطالب آینده به شرح صفات امام خواهیم پرداخت.

 

یکی از صفاتی که تمام علمای مسلمان(شیعه واهل تسنن) بر آن اتفاق نظر دارند آن است که وجود و نصب دو امام یا بیشتر در جهان جایز نیست و در هر زمان و در کل جهان تنها باید یک امام باشد و مردم می بایست تنها با او بیعت نمایند.

 

ابن کثیر دمشقی«عالم بزرگ اهل سنت» در تفسیر خود در این باره چنین مینویسد:

 

 فأما نصب إمامين في الأرض أو أكثر فلا يجوز لقوله عليه الصلاة والسلام من جاءكم وأمركم جميع يريد أن يفرق بينكم فاقتلوه كائنا من كان وهذا قول الجمهور وقد حكى الإجماع على ذلك غير واحد منهم إمام الحرمين

 

و اما نصب دو امام یا بیشتر در جهان جایز نیست. به جهت فرمایش پیامبراکرم«ص» که فرموده اند «اگر فردی نزد شما آمد و درحالی که شما اتحاد دارید ، خواستار تفرقه میان شما باشد هر شخصی که باشد ، او را بکشید» و این فرمایش جمهور است و چندین تن از علمای اهل سنت از جمله امام حرمین«جوینی» اجماع علما بر  این امر را  نقل کرده است.

تفسیر القرآن العظیم ج 1 ص222

 

همچنین امام نووی «از بزرگان اهل سنت» نیز در شرح خود بر صحیح مسلم مینویسد :‌

 

 واتفق العلماء على أنه لا يجوز أن يعقد لخليفتين في عصر واحد سواء اتسعت دار الإسلام أم لا

 

علما اتفاق نظر دارند بر اینکه جایز نیست در یک دوران چه سرزمین های اسلامی گسترده باشد یا نه با دو خلیفه عقد امامت کرد. ( و امام در هر دوره از زمان باید یک نفر باشد)

شرح النووي على صحيح مسلم  ج 12 ص 232

 

 بنابراین یکی از صفات امام این است که یگانه باشد و قابل قبول نیست که هر فردی و یا هر شهر و کشوری برای خود امامی انتخاب کند بلکه باید تمام مسلمانان جهان تنها با یک امام بیعت نمایند. در نتیجه در هر زمان تنها یک امام باید وجود داشته باشد.

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید.


آخرین مطالب سایت


توحید (خداشناسی)
توحید (خداشناسی)

یکی‌ از مسائل‌ بسیار اساسی‌ برای‌ آدمی، مسئلة‌ وجود خدا است. اعتقاد و یا عدم‌ اعتقاد به‌ خدا، در زندگی‌ انسان، بسیار نقش‌آفرین‌ است.

امامت مرتبه ای بالاتر از نبوت
امامت مرتبه ای بالاتر از نبوت

امامت مرتبه ای بالاتر از نبوت

صفات امام  (قسمت پنجم)
صفات امام (قسمت پنجم)

صفات امام (قسمت پنجم)v>