خواهشمند است بمنظور ثبت نام در دوره های مورد نظر شماره ⁦0 916 607 9552⁩ را در لیست مخاطبین تلفن خود ذخیره و چنانچه داوطلب شرکت در دوره نقد وهابیت هستید عبارت "یا حسین (ع) " و در صورتی که تمایل به شرکت در دوره نقد مدعی یمانی را دارید عبارت "یامهدی" را در واتس اپ به شماره فوق ارسال نمایید. باتشکر این لینک

صفات امام (قسمت سوم)

صفات امام  (قسمت سوم) image

649 0
1400/4/30

صفات امام (قسمت سوم)

صفات امام

(قسمت سوم)

3️.امام بايد عالم(و مرجع دینی)امت باشد. (اعلم زمان خود باشد)

در مطالب گذشته با توجه به مصادر و منابع مسلمانان( شیعه و اهل سنت) به دو صفت امام اشاره کردیم:

 

 چنانچه گذشت مردم تنها باید با یک امام بیعت نمایند و جایز نیست دو امام مفترض الطاعه ومستقل یا بیشتر در جهان وجود داشته باشد؛ و بیعت در هر زمان از آن یک امام است.

همچنین این امام باید شبیه ترین مردم به پیامبر«ص» باشد زیرا او همانند یک پیامبر در امت است.

 

در این پست به صفت دیگر اشاره خواهیم کرد و آن اینست که امام باید عالم و مرجع دینی مردم باشد و معنی ندارد که امام یک جامعه و یا خلیفه پیامبر«ص» جاهل به دین(احکام؛سنن وعقاید) یا تابع ومقلد دیگران در این زمینه باشد .

 

ایجی-از متکلمین نامدار اهل سنت-مورد دوم از شروط امامت را در کتاب المواقف که از مهم ترین کتب کلامی اهل تسنن می باشد اینگونه مینویسد :‌

 

مجتهد في الأصول والفروع ، ليقوم بأمور الدين.

مجتهد در اصول و فروع[دین]تا بتواند امور دینی را برپا دارد.

 المواقف ص398

 

همچنین جرجانی -از دیگر علمای بنام اهل سنت-در شرح این عبارت مینویسد :‌

جمهور علمای اهل سنت بر این امر هستند که صاحب مقام امامت و مستحق آن کسی است که (مجتهد در اصول و فروع باشدتا بتواند امور دینی را برپا دارد) و توانایی اقامه حجج و حل شبهات عقاید دینی باشد و در فتوای خود پیرامون مسائل مستحدثه و احکام اتفاقاتی که رخ میدهد چه از نظر نص و چه از نظر استنباط مستقل باشد زیرا از مهم ترین اهداف وجود امام حفظ عقاید و حل مشکلات و درگیری ها می باشد و بدون این موارد انجام این مورد ممکن نخواهد بود.

شرح المواقف ج 8ص349

 

بنابراین یک امام باید آنچنان در امور دینی عالم و مسلط باشد که حتی در نوع استنباط احکام شرعی و ادله عقایدی منحصر بفرد و مستقل باشد نه اینکه تابع دیگران باشد و یا وقتی از او احکام شرعی یا دیگر مسائل وشبهات دینی را بپرسند دست به دامان دیگران شود و از پاسخگویی به سوال کننده عاجز باشد.

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید.


آخرین مطالب سایت


توحید (خداشناسی)
توحید (خداشناسی)

یکی‌ از مسائل‌ بسیار اساسی‌ برای‌ آدمی، مسئلة‌ وجود خدا است. اعتقاد و یا عدم‌ اعتقاد به‌ خدا، در زندگی‌ انسان، بسیار نقش‌آفرین‌ است.

امامت مرتبه ای بالاتر از نبوت
امامت مرتبه ای بالاتر از نبوت

امامت مرتبه ای بالاتر از نبوت

صفات امام  (قسمت پنجم)
صفات امام (قسمت پنجم)

صفات امام (قسمت پنجم)v>