خواهشمند است بمنظور ثبت نام در دوره های مورد نظر شماره ⁦0 916 607 9552⁩ را در لیست مخاطبین تلفن خود ذخیره و چنانچه داوطلب شرکت در دوره نقد وهابیت هستید عبارت "یا حسین (ع) " و در صورتی که تمایل به شرکت در دوره نقد مدعی یمانی را دارید عبارت "یامهدی" را در واتس اپ به شماره فوق ارسال نمایید. باتشکر این لینک

صفات امام (قسمت پنجم)

صفات امام  (قسمت پنجم) image

715 0
1400/4/30

صفات امام (قسمت پنجم)

صفات امام

(قسمت پنجم)

5.امام باید معصوم باشد.

 در مطالبی که گذشت از کتب و اقوال علمای اهل سنت اثبات نمودیم که امام باید:

1.یگانه باشد

2️.شبیه ترین مردم به پیامبر«ص» باشد.

3.عالم باشد.

4.حتی اگر خلیفه نشود ، امام است.

 

و در این پست از قول علمای تراز اول اهل سنت ثابت خواهیم کرد که امام باید معصوم باشد وگرنه برای او راهی به مقام امامت نیست.

 

مفسر نامی و پرآوازه اهل سنت فخرالدین رازی در ذیل آیه شریفه 124 سوره مبارکه بقره مینویسد :

قوْلُهُ: إِنِّي جاعِلُكَ لِلنَّاسِ إِماماً يَدُلُّ عَلَى أَنَّهُ عَلَيْهِ السَّلَامُ كَانَ مَعْصُومًا عَنْ جَمِيعِ الذُّنُوبِ لِأَنَّ الْإِمَامَ هُوَ الَّذِي يُؤْتَمُّ بِهِ وَيُقْتَدَى، فَلَوْ صَدَرَتِ الْمَعْصِيَةُ مِنْهُ لَوَجَبَ عَلَيْنَا الِاقْتِدَاءُ بِهِ فِي ذَلِكَ، فَيَلْزَمُ أَنْ يَجِبَ عَلَيْنَا فِعْلُ الْمَعْصِيَةِ وَذَلِكَ مُحَالٌ لِأَنَّ كَوْنَهُ مَعْصِيَةً عِبَارَةٌ عَنْ كَوْنِهِ مَمْنُوعًا مِنْ فِعْلِهِ وَكَوْنَهُ وَاجِبًا عِبَارَةٌ عَنْ كَوْنِهِ مَمْنُوعًا مِنْ تَرْكِهِ وَالْجَمِيعُ مُحَالٌ.

ترجمه: آیه(من تو را امام و پیشوای مردم قرار دادم» دال بر عصمت حضرت ابراهیم«ع» از تمام گناهان می باشد چرا که امام کسی است که به از وی پیروی و به او اقتدا میشود. پس اگر معصیتی از وی صادر شود بر ما واجب میشود که از او پیروی کنیم پس لازم می آید که فعل گناه بر ما واجب میشود و این محال است چرا که اگر معصیت باشد یعنی وی از فعل آن ممنوع است و اگر این فعل گناه واجب باشد یعنی او از ترک کردنش ممنوع است و هردو محال است.

تفسير الرازي(4/ 36)

 

پس معلوم شد که امام باید قبل از رسیدن به مقام امامت باید معصوم باشد و کسی که قبل از آن معصوم نبوده و از وی معصیتی از قبیل شرک و  دیگر گناهان صادر شده است نمیتواند نائل به مقام امامت شود.

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید.


آخرین مطالب سایت


توحید (خداشناسی)
توحید (خداشناسی)

یکی‌ از مسائل‌ بسیار اساسی‌ برای‌ آدمی، مسئلة‌ وجود خدا است. اعتقاد و یا عدم‌ اعتقاد به‌ خدا، در زندگی‌ انسان، بسیار نقش‌آفرین‌ است.

امامت مرتبه ای بالاتر از نبوت
امامت مرتبه ای بالاتر از نبوت

امامت مرتبه ای بالاتر از نبوت

صفات امام  (قسمت پنجم)
صفات امام (قسمت پنجم)

صفات امام (قسمت پنجم)v>