خواهشمند است بمنظور ثبت نام در دوره های مورد نظر شماره ⁦0 916 607 9552⁩ را در لیست مخاطبین تلفن خود ذخیره و چنانچه داوطلب شرکت در دوره نقد وهابیت هستید عبارت "یا حسین (ع) " و در صورتی که تمایل به شرکت در دوره نقد مدعی یمانی را دارید عبارت "یامهدی" را در واتس اپ به شماره فوق ارسال نمایید. باتشکر این لینک

صفات امام (قسمت چهارم)

صفات امام  (قسمت چهارم) image

665 0
1400/4/30

صفات امام (قسمت چهارم)

صفات امام

(قسمت چهارم)

 

4️.امام حتی اگر خلیفه نشود امام است:

 

در مطالب گذشته به اختصار به برخی از صفات مهم امام اشاره نمودیم ؛ در این مطلب قصد داریم به چهارمین صفت امام نیز  بپردازیم.

 

یکی دیگر از صفات امام آن است که امام حتی اگر خلیفه و حاکم ظاهری بر مردم نشود و یا مردم نصب الهی او را نپذیرند باز هم امام است و با عدم پذیرش مردم مقام امامت از وی سلب نمیشود.

 علامه ابوالشکور سالمی از علمای اهل سنت در کتاب التهمید فی بیان التوحید خود چنین مینویسد :‌

و قال بعض الناس بان الامام اذا لم یکن مطاعا فانه لا یکون اماما لانه اذا لم یکن له القهر و الغلبه لا یکون اماماقلنا لیس کذلک لان طاعة الامام فرض علی الناس فلو لم یطیعوا الامام فالعصیان حصل منهم و عصیانهم لا یضر بالامامة

 برخی چنین گویند که اگر از امام پیروی نشود او دیگر امام نمی باشد چرا که اگر او تسلطی (بر امت خود) نداشته باشد دیگر امام نیست در پاسخ آنها میگوییم :‌اینگونه نیست که شما پنداشتید بلکه اطاعت مردم از امام بر آنها مفروض هست و اگر اطاعت ننمایند پس گناهش بر گردن آنها می باشد و ضرری به امامت آن امام نمیرساند.

التمهید فی بیان التوحید ص 186

 

بنابراین روشن گشت که اگر فردی امامتش در لسان رسول خدا «ص» بیان شده اما امامت و خلافت ظاهری بعد از پیامبر«ص» به وی تسلیم نشده است ضرر و خللی به امامت او نخواهد رسید.

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید.


آخرین مطالب سایت


توحید (خداشناسی)
توحید (خداشناسی)

یکی‌ از مسائل‌ بسیار اساسی‌ برای‌ آدمی، مسئلة‌ وجود خدا است. اعتقاد و یا عدم‌ اعتقاد به‌ خدا، در زندگی‌ انسان، بسیار نقش‌آفرین‌ است.

امامت مرتبه ای بالاتر از نبوت
امامت مرتبه ای بالاتر از نبوت

امامت مرتبه ای بالاتر از نبوت

صفات امام  (قسمت پنجم)
صفات امام (قسمت پنجم)

صفات امام (قسمت پنجم)v>